Proč a jak sbírat podběl?

Podběl léčivý (Tussilago farfara)

Trvalka má plazivý a šupinatý oddenek. Tvoří krásné žluté květy a má kožovité listy. Rostlinka je rozšířena téměř v celé Evropě, Asii a také v Severní a Jižní Americe. Najdete ho růst od nížin až po pohoří.
květy podbělu

Kdy a jak ho sbírat?

Jako první se z něj sklízejí květy, nejlépe za slunečného počasí. Je vhodné je sušit při teplotě do 40 ° C. Obvykle během května až června se sklízejí listy, které jsou bohaté na vitamin C. Ty je třeba sušit na suchém, dobře větraném místě a v tenké vrstvě. Můžete je navléci na nitku. Teplota by měla být do 35 ° C. Bylinku můžete koupit i v lékárnách.

Pomocník při onemocněních dýchacích cest

Bylinka je výborná na nachlazení, nemocné průdušky, zahleněné dýchací cesty i kašel. Rovněž urychluje hojení ran. Podběl je nejúčinnější ve směsích. Můžete ho zkombinovat například s listy jitrocele a vznikne vám účinná čajová směs proti kašli. Stejně pozitivně ovlivňují látky obsažené v bylině i na trávicí systém. Podběl podporuje trávení, působí proti křečím a pozitivně ovlivňuje tlusté střevo. Zajímavou schopností je i působení na bolavé klouby, kterým může pomoci právě obklad z čerstvých listů. Zevně pomáhá při špatně hojících se ranách či popáleninách. Na to je vhodné využít vodou spařené listy.

Je třeba si však pamatovat, že rostlina není vhodná k dlouhodobému užíván.
květina na hlíně

Z podbělu si můžete udělat i léčivý med.

Potřebujete: cca 400 ks květů podbělu, 2 bio citrony, 1 l vody, 1 kg cukru

Seberte plně rozkvetlé květy podbělu, které omyjte, dejte do hrnce a spařte vroucí vodou. Přidejte plátky citronů, z nichž je potřeba odstranit jadérka. Směs takto nechte odstát celý den. Potom ji přeceďte a dejte vařit. Postupně přimíchávejte cukr, aby se rozpustil. Vařte, dokud směs nezhoustne. Potom medem naplňte poháry a uzavřete je. Přidávejte do čaje namísto sladidla.

4.0
08