Věnujte zvýšenou pozornost výběru vhodné autožárovky H7 – vyplatí se to

Prostudujte manuál

Ještě předtím, než se pustíte do výměny, měli byste se alespoň letmo seznámit s manuálem vašeho vozu a nalistovat v něm údaje o osvětlovací technice. Často se stává, že čerství majitelé ojetin nebo nových vozů se informují především o spotřebě, technickém stavu karosérie, podvozku, pohonné jednotky, pneumatik, ale osvětlení zůstává stranou zájmu.

provoz

Především musíte vědět, zda jsou světlomety vybaveny autožárovkami H7 nebo H4. Typ H4 je starší, uvnitř baňky jsou dvě vlákna, která slouží zároveň jako tlumená i dálková. Typ H7 má jen jedno vlákno a vyskytuje se prakticky ve všech moderních předních světlometech, kde jsou dálková a tlumená světla oddělena. Některé vozy mají namísto halogenových žárovek výbojky plněné vzácným plynem xenonem, tam je ovšem výměna prasklé výbojky mnohem náročnější a měl by jí provádět pouze specialista.

Neměli byste také zapomínat na vyhlášku, která nařizuje provozovatelům vozidel, resp. řidičům, mít u sebe při jízdě minimálně jeden typ žárovky a pojistky jako náhradní. V takovém případě se vyplatí zakoupit výhodnou sadu, která slouží jen jako rezerva, podobně jako rezervní kolo.

tunel

Nemusíte se omezovat jen obyčejnou halogenkou

Předně bychom si měli uvědomit, že autožárovky jsou spotřební zboží, a jejich cena tomu přibližně odpovídá. Nejde však o takovou investici, kterou podstupujete při pravidelných servisních prohlídkách, výměnách provozních kapalin a při tankování plné nádrže. Často se ale těmto výrobkům nevěnuje mnoho pozornosti a nadstandardní žárovky jsou považovány za přežitek. Vždyť přece vystačím s běžným homologovaným kusem, tak proč zbytečně vyhazovat peníze?
Paradoxem je, že věnujeme více péče výběru motorového oleje než žárovce v předním světlometu, mělo by to být ale spíše naopak. Výrobci olejů musí totiž přesně dodržet jejich specifikaci, jinak nezískají oprávnění vstoupit na trh. Jestliže koupíte správný, ale neznačkový levnější olej, který splňuje normu ACEA, svému motoru nemůžete uškodit. Ale při jízdě za tmy poměrně bezpečně poznáte rozdíl mezi běžnou halogenkou a špičkovým modelem. Např. nejúspěšnější výrobek na trhu Osram Nightbreaker vám dokáže nabídnout až o sto deset procent více jasného a pronikavého světla, prodlouží světelný kužel zhruba o 40 metrů, dobře nasvítí pravou krajnici, kde často dochází ke střetům s chodci a cyklisty, a zároveň neoslní protijedoucí řidiče.