Zařiďte si doma vlastní dílnu

Pokud byste opravdu rádi ve svém volném čase pracovali se dřevem nebo kovem, budete zákonitě potřebovat vlastní kutilskou dílnu, kde nebudete nikoho rušit a zároveň i vy sami získáte klid na práci. Nejideálnějším místem pro váš koníček je garáž.
nářadí v dílně
Klasická garáž
Garáže se odjakživa nepoužívaly pouze k parkování auta, případně jako skladiště, ale právě často hrály i úlohu dílen. Ideální stav je, když garáž není součástí domu, ale stojí vedle. Díky tomu nebudete rušit další spolubydlící a zároveň sami nebudete rušeni. Mírnou nevýhodou pak je chladno, které v garáži stojící mimo dům v zimních měsících panuje. Dům totiž garáž pasivně vytápí, ale jakmile není jeho součástí, musíte si ji vytápět sami. Dají se k tomu použít různé druhy přenosných topení, které jsou však energeticky poměrně náročné. Proto je dobré také garáž zateplit, a to pokud možno profesionálně.
stroj na frézování
Prefabrikovaná garáž
Ne každý má u doma nebo přímo jako součást stavby garáž. V takovém případě je dobré pořídit si prefabrikát z betonu, dřeva nebo plechu. Tento typ garáží se dnes běžně používá a rozhodně se nejedná o žádné nekvalitní výrobky. Pořídíte-li si prefabrikovanou garáž z betonu, bude mít stejné vlastnosti jako ta z malty a cihel. Dřevěné typy disponují horší tepelnou izolací a proto byste nad jejich zateplením neměli dlouho uvažovat. Alespoň v případě, že se nechcete svého koníčka přes zimu vzdát. Plechové garáže jsou nejlevnější, ale zároveň také poskytují nejnižší komfort. Dílnu si v nich ale zřídit můžete také. Je však nutné ji vyhřívat i v mírných zimách, jinak nachlazení neuniknete. Obecně platí, že prefabrikované garáže, a to ať už jsou z jakéhokoliv materiálu, jsou daleko levnější, než klasické typy. Často se dokonce jedná o kvalitnější konstrukce, musíte je však objednat u firmy, která má s tímto typem staveb dlouhodobé zkušenosti a umí je vyrábět na vysoké úrovni.